TARİHÇE

Kuruluşu tam olarak bilinmemekle birlikte M.Ö ki yıllara dayandığı Romalılar Bizanslılar ve pontus ve Caniklilerin egemenliklerinde bulunulduğu bilinmektedir.

Romalılar döneminde önce Arap oğlu tepesinde mezarlık olarak kullanıldığı bu çevrede bulunan gümüş bronz sikkelerden anlaşılmaktadır. Merkez  Köseli köyü keklik kayrağı üstünde bulunan bir düzlükte Roma hamamı ve kilisesi bulunduğu mermerden yapılma sütun ve ayaklar ile aslan figürlerinin bulunduğu (Bu eserler şu anda yerinde olmadığından,kimi inşaatların duvarlarında kullanılmış bazıları ise kaçakçılar tarafından alınıp götürülmüştür)

Kalıntılara rastlanmaktadır,Romalılar döneminde kullanılan su izale hattı (Kiremit Boru sistemi) yine köseli köyünde evliya denilen bölgede esti mezarların ve Mağaraların bulunduğu(Gümele mevkii) Kavak başı mevkii de eski yapılara ait temel taş duvar kalıntıları;Aynı bölgenin güney kısmında Atiçi mevkiinde ki  arazi de bulunan eski eşyalardan anlaşılmaktadır. Çuhacılar mahallesinde ise degirmenbaşı denilen mevkide yel değirmeni olduğu ve mezarlık bölgesi olduğu arazideki kiremit ve madeni eşya ve madeni paralardan anlaşılmaktadır. Şabanlı Mahallesi Tepecik tepesi denilen bölgede eski kiremit ve mezar kalıntıları bulunmaktadır. Aynı zamanda deniz yoluyla gelen tüccarların Anadolu’nun iç kısımlarına gitmek üzere; Samsun –Amasya-Tokat yolu olarak bilinen ve mert ırmağı yatağından geçerek, Germiyan Köyünü takiben çamlık mevki’in den geçerek Şabanlı,Mahsullü,Kaldırım mevkiinden geçerek Karapınar Teknecik den geçerek Ladik ,Amasya ve Taşova hudutlarına geçmektedir.

Yaptığımız Çalışmalar ve gözlemler neticesinde ; köyümüzün kuruluşunun çok eskilere dayandığını ve çeşitli medeniyetlerin yaşadığını anlamaktayız.

RESİMLER